Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sposoby na utrzymanie przyjemnej temperatury w mieszkaniu!

Upały potrafią dać się we znaki, zwłaszcza gdy nie mamy klimatyzacji. Na szczęście istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, które pomogą ochłodzić pokój i utrzymać komfortową temperaturę w mieszkaniu – bez konieczności montażu kosztownych urządzeń. W tym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie z letnim gorącem, wykorzystując domowe, energooszczędne metody.
Dlaczego warto zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu?
Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powinna być dla nas komfortowa. Utrzymanie optymalnej temperatury wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Obniżenie temperatury przede wszystkim w pomieszczeniach, w których śpimy, sprawia, że wstajemy wypoczęci.
Za wysoka temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy, wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Inaczej wypoczywa się podczas wakacji w ciepłych krajach, a inaczej funkcjonuje się, pracuje w przegrzanych pomieszczeniach. Zbyt wysoka temperatura może powodować zasłabnięcie, a nawet omdlenie, dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.
Wentylator, klimatyzacja czy oczyszczacze powietrza to skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania tylko pytanie brzmi, czy są sposoby na ochłodzenie mieszkania i czy można obniżyć temperaturę bez podwyższonych kosztów energii elektrycznej? Otóż tak !
Jak ochłodzić pokój w upał? Zasłonić okna!
By ochłodzić pomieszczenie i obniżyć temperaturę, powinniśmy jako pierwsze zamontować zasłony zaciemniające. Pomogą nam przede wszystkim ochłodzić mieszkanie latem. Promienie słoneczne zostaną zatrzymane przez tkaninę, z jakiej wykonane są zasłony, a najlepszą tkaniną bez wątpienia jest ta typu blackout.
Innym sposobem na upał w pokoju to zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Aluminiowe rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne wykonane z aluminiowych lamelek posiadają funkcję termoizolacyjną. Każdy lamel żaluzji wypełniony jest pianką poliuretanową a dzięki temu, że rolety zewnętrzne znajdują się przed szybą, słońce nie nagrzewa okna.
Zasłanianie okien w upalne dni jest bardzo korzystne. Szyba nagrzewa się bardzo szybko, jeżeli oddziałują na nią promienie słoneczne, po czym oddaje temperaturę do naszych wnętrz. Ciężko jest się schłodzić jeżeli z zewnątrz wciąż dostaje się do środka ciepłe powietrze. Ściany chronią wnętrze przed nagrzewaniem, ponieważ budynki posiadają warstwę termoizolacyjną. Dodatkowej ochrony potrzebują więc okna, które jej nie posiadają Zapewnienie żaluzji drewnianych, plis termoizolacyjnych czy rolet zaciemniających to wzmocnienie bariery izolacyjnej.
Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne — dodatkowa ochrona na lato
Warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych, jako dodatkowej bariery chroniącej nie tylko przed słońcem, ale i przed utratą ciepła w okresie jesienno-zimowym. W gorące dni pozostając opuszczone rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne na przykład gdy wychodzimy do pracy, po powrocie zastaniemy przyjemną temperaturę. Każda lamela rolety zewnętrznej wypełniona jest pianką poliuretanową, dzięki czemu zachowana jest funkcja termoizolacyjna. Więcej o roletach zewnętrznych można przeczytać Tutaj.

Opuszczone żaluzje drewniane lub bambusowe – skuteczna ochrona przed nagrzewaniem się mieszkania
Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe wykonane są z naturalnych surowców:
- Żaluzje drewniane z drewna basswood to żaluzje wykonane z drewna lipy amerykańskiej.
- Żaluzje bambusowe powstają z prasowanego bambusa.
Opuszczone żaluzje drewniane pomagają schłodzić mieszkanie, ponieważ blokują przenikanie do wnętrza promieni słonecznych. W czasie upałów wczesnym rankiem lub wieczorem przewietrz mieszkanie, po czym pozostaw opuszczone żaluzje. Mieszkanie nie nagrzeje się w takim stopniu jak wtedy gdy szyby pozostaną odsłonięte.
Poza tym, że żaluzje chronią nasze wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem – są bardzo ładną osłoną okienną i stanowią dekorację.
Możemy skonfigurować żaluzję na dowolny sposób, dobierając kolory lameli czy tasiemek ozdobnych. W ten sposób tworzymy piękną dekorację okna z dodatkową funkcjonalnością w postaci obniżenia temperatury powietrza. Kiedy okna są osłonięte, łatwiej jest ochłodzić pokój wentylatorem, ponieważ do wnętrza nie przedostają się gorące promienie słoneczne. Klimatyzacja staje się bardziej wydajna a rachunki za chłodzenie mieszkania niższe. Są to sprawdzone sposoby na uzyskanie optymalnej temperatury powietrza w naszym otoczeniu.

Inne skuteczne sposoby na obniżenie temperatury w gorące dni
Unikaj dogrzewania mieszkania przez promienie słoneczne, stosując grube zasłony zaciemniające. Oklej okna folią przeciwsłoneczną, która odbija promienie słoneczne. Możesz zastosować plisy termoizolacyjne kiedy z jakiegoś powodu nie ma możliwości zamontowania na przykład żaluzji drewnianych czy rolet zewnętrznych. Gdy panują tropikalne temperatury — pokonaj upał za pomocą klimatyzacji. Wietrzenie mieszkania w godzinach porannych oraz wieczornych, kiedy temperatura obniży się na zewnątrz to kolejny dobry sposób na ochłodzenie mieszkania. Chłodzenie sufitowe to nowoczesna technologia dająca chłodne powietrzne z urządzeń zamontowanych na suficie lub zaraz pod nim.
Najtrudniej odpowiedzieć jak ochłodzić pokój na poddaszu. Dbajmy przede wszystkim o to, by zbytnio się nie nagrzewał, korzystając z rad powyżej, na poddaszu najlepiej sprawdzi się klimatyzacja oraz rolety zewnętrzne na oknach połaciowych.
Właściwe wietrzenie pomieszczeń
Jak już wcześniej wspominaliśmy, wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne. Musimy pozbyć się ciepłego powietrza ze środka pomieszczeń. Wysokie temperatury otoczenia nagrzewają wnętrza naszego domu, jednak gdy temperatura na zewnątrz nieco spadnie – należy wywietrzyć mieszkanie. Pomoże to ochłodzić pomieszczenie przed snem. Są to dobre sposoby na upał w pokoju. Pozwoli nam to schłodzić się w największe upały.
Wentylatory – wybierz odpowiednie urządzenie
Kiedy jest gorąco, mieszkanie nagrzewa się bardzo szybko. Doraźnie możemy używać wentylatorów. Wentylatory pomogą schłodzić się, ale nie obniżą temperatury powietrza na długo. Po wyłączeniu urządzenia pomieszczenie szybko nagrzeje się ponownie. By dłużej otrzymać efekt wentylowania pomieszczenia, warto zastosować rolety zaciemniające. Wentylatory powietrza zapewniają w trakcie ich pracy chłodne powietrze. Chłodzenie całego pomieszczenia wentylatorem ma niską skuteczność Gdy je wyłączymy, mamy brak napływu chłodnego powietrza, a w pomieszczeniu pozostaje dalej ciepłe powietrze, które nie zostało wyciągnięte na zewnątrz. Wentylatory powietrza częściej możemy spotkać w biurach.
Montaż klimatyzacji — kiedy warto?
Montaż klimatyzacji jest sporą inwestycją finansową, ale skuteczną gdy nie wiemy, jak ochłodzić mieszanie. Klimatyzator mieszkania to świetny sposób na chłodzenie mieszkania, które jest szybkie skuteczne i na swój sposób komfortowe, ponieważ nie zawsze uda nam się schłodzić domowymi sposobami. Plisy termoizolacyjne, rolety zaciemniające, folia okienna to trzy dodatkowe sposoby, jakimi możemy wesprzeć klimatyzację. Zalety klimatyzacji to szybkość chłodzenia, skuteczność a wady klimatyzacji to najczęściej duży koszt inwestycji. Za wady klimatyzacji warto uznać fakt, że niektórzy cierpią na problemy z zatokami, przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zalet klimatyzacji jest więcej niż wad, dlatego cieszy się olbrzymią popularnością. Warto pamiętać, że można skorzystać z programów dofinansowujących takie inwestycje jak montaż klimatyzacji. Korzystając z dofinansowania, montaż klimatyzacji nie musi być drogi. Warto sprawdzić kryteria programów i dopasować odpowiednie urządzenie.
Folia przeciwsłoneczna — alternatywny sposób schłodzenia pomieszczenia
Folia przeciwsłoneczna naklejana na okna pozwoli schłodzić mieszkanie. Promienie słoneczne odbijają się od szyby i chroni dzięki temu wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Jej największą zaletą jest cena, za wadę można uznać problematyczny dla niektórych użytkowników montaż. Warto zaznaczyć, że dużym atutem jest wprawa przy kładzeniu folii, przy pierwszym razie może pojawić się problem z pęcherzykami powietrza, które w większości przypadków wysychają po pewnym czasie użytkowania i przestają być widoczne – w zależności od rozmiaru.
Naturalne metody chłodzenia: rośliny doniczkowe, nawilżanie powietrza
Jak ochłodzić mieszkanie naturalnymi metodami ? Dbajmy o nawilżanie powietrza, zakupmy rośliny doniczkowe. W naturalny sposób zadbajmy też o siebie. Pamiętajmy o nawodnieniu podczas upałów. Upały mieszkanie nagrzewają na dłuższy czas, dlatego pamiętajmy o opuszczaniu żaluzji przed wyjściem, by po powrocie do domu zastać chłodne mieszkanie. Naturalne sposoby znane są już od wieków. Zamiast mechanicznych nawilżaczy powietrza możemy na przykład suszyć pranie w mieszkaniu.